Що таке водоносний шар? Як знайти водоносний шар? Наші роботи буріння свердловин на воду!
Водоносний шар - це ділянка ґрунту, що складається з галечника, вапняку або інших кам'янистих порід, пісковика або доломіту. Він здатний накопичувати воду в тріщинах та порах та пропускати її вглиб. Шари мають тенденцію до горизонтального розташування, але вони перемішуються, тому проникність може змінюватися на сусідніх ділянках ґрунту. Залежно від пористості порід вони мають здатність формувати русло, яким вода переміщається між шарами.
Водоносні пласти характеризуються:
• продуктивністю, що вимірюється в кубометрах в одиницю часу;
• глибиною залягання за метри від поверхні землі;
• амплітудою зміни кількості протягом року, залежно від погодних умов на поверхні;
• потужністю – завтовшки шару від підошви до покрівлі.
За умовами залягання шари поділяються на види:
• ґрунтові – «верховодка», не захищені водотривким шаром, тому нестабільні. Вода їх під впливом сили тяжкості просочується в глибину грунту. Глибина змінюється, оскільки залежить від кліматичних умов, досягає 5 м;
• ґрунтові – ті, що знаходяться над першим водотривким шаром. Це може бути глина, вапняк чи скельна порода. Їхній рівень постійно коливається в залежності від стану ґрунтового шару. Можуть залягати на глибині 10 м;
• міжпластові - лежать нижче між двома шарами, що не пропускають воду, тому знаходяться під природним натиском на глибині до 100 м. Вони можуть накопичуватися в тріщинах - тріщинні, прошарках піску і галечника - порові, в м'яких породах гіпсу і доломіту - карстові. Попередні шари дозволяють очистити воду, вона може бути придатною для пиття. Злам пластів створює складні рельєфи горизонту;
• артезіанські – укладені між шарами гірських порід. Збираються в місцях зі зниженим горизонтом, утворюють цілі басейни та озера. Залягають на глибині приблизно 100-1000 м. Видобуваються бурінням, виходять із свердловини під натиском, даючи фонтан;
• мінеральні води збагачені солями та мікроелементами. Вони можуть бути ґрунтовими та вибиваються на поверхню струмками та гейзерами, або напірними, тобто артезіанськими та можуть мати різну температуру. Вживати їх для пиття можна лише після ретельного аналізу.
Як знайти водоносний шар?
Вчені досі мало знають про будову Землі і як вода потрапляє на величезну глибину. Іноді допомагають дослідження мінералів, які випадково знаходять у руслах річок, що беруть початок із глибин, або у вулканічних викидах. У 90-ті роки російськими вченими пробурена Кольська свердловина глибиною 12066 м. На великій глибині було виявлено воду.
Визначити місце скупчення підземних вод допомагає геологорозвідка та розвідка з повітря. Наявність перепадів поверхні та ярів може вказувати на наявність водоносного горизонту. Вимірювання питомого опору використовують при професійній геологорозвідці, але воно дає ефект, якщо немає інженерних споруд, які впливають на результати вимірювань. Шнекове буріння - надійний спосіб пошуку води, він дозволяє підтвердити наявність та відправити на експертизу її пробу.
Допомагають карти:
• гідроізогіпси – характеризують однаковий рівень ґрунтових вод лініями на карті;
• гідроізоп'єз – це лінії, що з'єднують точки з однаковим натиском вод;
• за картою перепадів рівнів ґрунтових вод можна складати прогнози для пошуку;
• схеми гідрогеологічних рівнів – це розташування свердловин та його глибина, що дозволяє орієнтовно визначити глибину буріння.
При самостійному пошуку ґрунтових вод рекомендується звертати увагу на:
• структуру ґрунту, у кристалічній структурі частіше зустрічаються розгалужені водоносні потоки;
• у складчастих – шанси знайти воду нижче, ніж у кристалічних;
• наявність джерел підкаже місце буріння;
• наявність місць, де вивітрилися та вимилися частини породи.
Відомі народні прикмети, які допомагають у пошуку води:
• це зростання рослин, які видобувають воду з великої глибини. Ця прикмета підходить для місць із посушливим кліматом, адже там воду рослинам доводиться видобувати з великої глибини.
• якщо туман лягає на землю нерівно, то треба звернути увагу, де він густіший, саме там водяний шар може бути розташований ближче до поверхні.
Є спосіб пошуку води давно відомий людині. Він називається - лозоходство. З лози вирізається схожа на рогатку гілка. Тримаючи її за кінці паралельно землі, лозоходець обстежує ділянку, де шукається вода. Там, де вона опуститься донизу, можлива наявність води. У невмілих руках цей метод не можна вважати надійним.
Після того, як знайдено воду, її необхідно відправити на аналіз складу. Тільки після того, як переконалися, що її якість відповідає санітарним нормам, її можна пити.
Наші роботи буріння свердловин на воду!
Нижче ви можете подивитися таблицю виконаних робіт нашою фірмою з буріння свердловин в Київській області, для наочного прикладу вартості буріння та водопостачання! Всі замовлення реальні та заповнені, буріння свердловин та облаштування водопостачання!
Буріння свердловини на воду по всій Київській області!